layout-wrota-lipiec2014-tlo-pustakostka

promocja.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka 

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

 

Turystyka bez granic - III dzień

Ostatni dzień rozpoczynamy wizytą w Muzeum Win w Presovie. Sposoby robienia win, jego rodzaje, wspaniałe zabytkowe  butelki odwróciły zupłenie naszą uwagę od szlajęcej dwa poziomy nad naszymi głowami burzy, kóra zamieniła ulice starego Preszowva w rwące potoki. Potem czas na kolejne drewniane zabytki.

 

 Najpierw Trocany - duża wieś położona 15 kilometrów na południe od Bardejova z cerkwią greckokatolicką pw. Św. Łukasza Ewangelisty z 1739 r. W cerkwi znajduje się bardzo bogate wyposażenie pochodzące z różnych świątyń i z różnych okresów. Z 1608 r. pochodzi najcenniejszy obraz ikonostasu – kalwaria z elementami gotyckimi.

Po Trocanach czas na Hervartov i wybudowany pod koniec XV w. rzymskokatolicki kościół św. Franciszka z Asyżu, wpisany na listę UNESCO. W środku zachowane wspaniałe malowidła tablicowe i ścienne z 1655 i 1805 r.

 

 Następnie 10 km na południe od najwyższego szczytu Beskidu Niskiego – Busova wieś Krive z cerkwią pw. Św. Łukasza Ewangelisty. Stojąca we wsi cerkiew greckokatolicka pochodzi z 1826 r. z bardzo bogatym ikonostasem wypełnionym ikonami pochodzącymi z różnych okresów i świątyń. Obecnie remontowana.

 

Na zakończenie spotkań z drewnianą architekturą słowacką – Lukov – Venecia. Opiekun świątyni nie był w stanie odpowiedzieć na dociekliwe pytanie skąd ta Venecia w 20 kilometrów na zachód od Bardejova? Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana w Lukov-Venecia wybudowano w latach 1708-1709. Konstrukcja posadowiona jest na bardzo wysokiej kamiennej podmurówce niwelującej nachylenie terenu i jest to jedyny na Słowacji podpiwniczony kościółek. Wewnątrz wspaniały kompletny ikonostas…

Spotkanie z drewnianą architekturą wschodniej Słowacji kończymy we Bardejovie. Kamieniczki czarują barwami tak jak w Presovie, a nad nimi góruje wspaniała bazylika św. Idziego, w której odnajdujemy istne królestwo gotyckich ołtarzy, a na rynku Ratusz - najstarszy renesansowy zabytek Słowacji. Zabytków mnóstwo, tylko brak już czasu…

Tekst i foto: Izabela Fac