Otwórz/zamknij mapę strony

Bez głosu sprzeciwu przyjęty został budżet Województwa Podkarpackiego na 2015 rok. To najważniejszy element IV sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego , która odbyła się 26 stycznia 2015 roku.

Dochody województwa mają w 2015 roku wynieść 1 152 637 014 złotych. Wydatki województwa to z kolei 1 285 834 204 złotych. Z tego na inwestycje zostanie przeznaczonych w 2015 roku ponad 760 mln złotych.

Ten budżet jest optymalny na tę chwilę. Będziemy go korygować w ciągu roku na pewno. Bo chcę powiedzieć, że mamy zmniejszoną subwencję z tytułu tak zwanego janosikowego o 60 mln złotych. I oczywiście będziemy czekać na informacje, które spływają z ministerstwa, a jednocześnie też chciałbym powiedzieć, że chcielibyśmy ten budżet powiększyć o inwestycje realizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. To zwiększy wydatki inwestycyjne i poprawi sytuację budżetu - mówił po przyjęciu budżetu przez radnych marszałek Władysław Ortyl.

Na inwestycje w infrastrukturę drogową przeznaczonych zostanie 137, 2 mln złotych. Z tych środków budowana jest obwodnica Brzozowa, rozbudowana droga wojewódzka Zagórz –Komańcza oraz Komańcza – Radoszyce i budowana obwodnica Mielca. Ponad 300 mln złotych województwo wyda na budowę Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej, a kolejne 64 mln na trasy rowerowe na Podkarpaciu.

67,3 mln złotych zostało z kolei zapisanych w budżecie na budowę Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w podrzeszowskiej Jasionce. Postępy prac przy budowie CWK były jednym z punktów sejmikowej debaty.

Jest to optymalny budżet, który realizuje strategię rozwoju województw podkarpackiego. Mówimy o tym, że ten budżet realizuje te wszystkie treści zawarte w strategii rozwoju województwa czyli z jednej strony poprawia dostępność komunikacyjną, a z drugiej strony powoduje, iż nasza gospodarka pnie się w górę – powiedział przewodniczący klubu PIS w sejmiku województwa Jerzy Cypryś.   

Drugą najważniejszą decyzją radnych podczas tej sesji sejmiku był wybór Władysława Stępnia na Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Radni zdecydowali także o wyborze członków sejmikowej Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej.

Podkarpaccy radni wysłuchali także wystąpienia generała dywizji rezerwy profesora Bogusława Packa – pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw społecznych inicjatyw proobronnych.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Video: Sebastian Kieszkowski
Fot. Michał Mielniczuk  

Biuro prasowe UMWP 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego