Otwórz/zamknij mapę strony

Zgoda na połączenie Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Przemyślu ze Szpitalem Miejskim w tym mieście, apel dotyczący możliwości wparcia ze środków unijnych dla szpitali klinicznych z Podkarpacia, uchwała dotycząca udzielenia dotacji na prace konserwatorskie  przy zabytkach, informacja o realizacji CWK oraz sieci szerokopasmowej na Podkarpaciu – to tylko niektóre tematy, którymi zajmowali się radni podczas XIV sesji sejmiku województwa.

Radni województwa przyjęli 26 października apel, aby umożliwić szpitalom klinicznym z  Podkarpacia uzyskanie wsparcia ze środków unijnych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W tym momencie dwa rzeszowskie szpitale wojewódzkie są pozbawione możliwości zdobycia unijnego dofinansowania z programów krajowych, ponieważ ich organem założycielskim jest samorząd.

Te szpitale są prowadzone przez samorząd województwa podkarpackiego, dlatego zgodnie z umową partnerstwa i innymi dokumentami, które zostały wynegocjowane pomiędzy Unią Europejską a polskim rządem nie mogą aplikować do programów operacyjnych ponadregionalnych. My na Podkarpaciu zdecydowanie potrzebujemy wsparcia z programów ponadregionalnych. Wówczas uwolnią się nam środki na wsparcie szpitali powiatowych, dlatego że czeka nas dostosowanie szpitali do standardów, jakie wynikają z wymogów Unii Europejskiej – podkreśla Stanisław Kruczek,  członek zarządu województwa. 

Radni podjęli decyzję o połączeniu przemyskiego Obwodu Lecznictwa Kolejowego ze Szpitalem Miejskim w Przemyślu. W ten sposób w grodzie nad Sanem powstaje szpital wojewódzki numer 2. Ma to poprawić jakość i dostępność usług medycznych świadczonych mieszkańcom subregionu przemyskiego.

Tę sprawę procedujemy od kilku miesięcy. Była informacja na komisjach, na poprzednim sejmiku, na początku roku podjęliśmy uchwałę intencyjną. Ten proces naprawdę jest długi. Odbyło się wiele konsultacji, spotkań w Przemyślu i Rzeszowie.  To jest trudna decyzja i trudna sprawa do przeprowadzenia, ale nie ma lepszej drogi. Za chwilę będą się porządkowały sprawy finansowania służby zdrowia. Jakieś decyzje rząd będzie musiał podjąć, ale niezależnie od tego, jakie będą, to przypadek takiego jasnego braku konkurowania w Przemyślu miedzy oboma szpitalami jest tu jako sygnał potrzebny – mówi marszałek Władysław Ortyl

Podczas obrad radni podjęli także stanowisko w sprawie powołania instytucji koronera. Istnienie takiego podmiotu wymaga zmian w polskim systemie prawnym, stąd stanowisko radnych z Podkarpacia skierowane jest do rządu, ministra zdrowia oraz Sejmowej Komisji Zdrowia.    

Wiele sygnałów trafiało do mnie od środowisk lekarskich, od Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie, ale również z wielu doniesień medialnych, gdzie rodzina jest skazana, że nie mogła  swojej bliskiej osoby pochować, bo nie ma aktu zgonu – podkreśla członek zarządu Stanisław Kruczek.

W czasie sesji radni otrzymali także informację na temat działalności spółek z udziałem Województwa Podkarpackiego, wśród których są między innymi Uzdrowisko Horyniec            i Rymanów.     

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Daniel Kozik
Video Sebastian Kieszkowski

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego