Otwórz/zamknij mapę strony

Ikona wpisuW Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie podsumowano ubiegły rok. Narada roczna zgromadziła przedstawicieli kadry kierowniczej PSP z terenu Podkarpacia oraz przedstawicieli władz samorządowych i parlamentarzystów. Uczestniczył w niej także wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Narada podsumowująca rok 2015 odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej PSP. Rozpoczynając spotkanie roczne, podkarpacki komendant wojewódzki PSP – nadbryg. Bogdan Kuliga, przywitał wszystkich uczestników oraz wprowadził ich w treści prezentowane podczas narady. Szef podkarpackich strażaków przedstawił m.in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe. Działalność operacyjną, prewencyjną i szkoleniową przybliżył zebranym st. bryg. Jan Ziobro – zastępca podkarpackiego komendanta PSP. Sprawy logistyczne omówił zaś bryg. Janusz Wiercioch – naczelnik wydziału logistyki.

W wydarzeniu, jakim była roczna narada kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego, uczestniczyli liczni przedstawiciele władz, m.in. wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski. W imieniu marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, w naradzie udział wziął wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Narada roczna jest okazją nie tylko do omówienia spraw bieżących, ale przede wszystkim do wspólnego spotkania i podsumowania pracy, z oddaniem wykonywanej przez ostatnie dwanaście miesięcy. Działalność Państwowej Straży Pożarnej skupia się na ochronie przeciwpożarowej, na zapewnieniu bezpieczeństwa nam wszystkim. Niejednokrotnie, ochrona ta wymaga narażenia życia ratownika i wiąże się z dużym ryzykiem, podejmowanym z bezinteresownych pobudek dla dobra osób znajdujących się w niebezpieczeństwie. Samorząd Województwa Podkarpackiego pamięta o Państwowej Straży Pożarnej, co roku zabezpieczając określone kwoty w budżecie województwa na Waszą działalność. I tak, na przykład w roku bieżącym, Samorząd Województwa przyznał dotację dla Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Straży Pożarnej – przeznaczając 200 000 zł na zakup sprzętu i wyposażenia specjalistycznego – powiedział wicemarszałek Bogdan Romaniuk. – Korzystając z okazji, w imieniu marszałka Władysława Ortyla, na ręce Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej chciałbym przekazać życzenia bezpiecznej służby, zdrowia i zawsze szczęśliwych powrotów. Kieruję ponadto na ręce Pana Komendanta słowa podziękowania i uznania dla wszystkich strażaków za poświęcenie w ochronie życia i mienia mieszkańców Podkarpacia, za niegasnące zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy – dodał.

Na spotkanie przybyli również liczni przedstawiciele związków zawodowych, ochotniczych straży pożarnych, komendanci miejscy i powiatowi PSP z Podkarpacia oraz kadra kierownicza KW PSP w Rzeszowie. Obecny był także ks. st. bryg. dr Jan Krynicki – kapelan krajowy strażaków, który po oficjalnej części narady poświęcił sprzęt ratowniczy. Na spotkanie przybył też poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec – przewodniczący Poselskiego Zespołu Strażaków, oraz nadbryg. Gustaw Mikołajczyk – zastępca komendanta głównego PSP.

Jak poinformowano podczas narady, w ubiegłym roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do dokładnie 23000 zdarzeń. Prawie 60% z nich (13124) to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem, za to spektrum działań ratowników było ogromne. Strażacy działali w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego, byli wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego, pomagali na akwenach wodnych, usuwali skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.

Wydarzenie zwieńczyło poświęcenie i przekazanie samochodów oraz pojazdów specjalistycznych zakupionych dla podkarpackich jednostek PSP. W 2015 roku za ogólną kwotę ponad 2,5 mln zł (bez uwzględnienia funduszy UE) ze środków finansowych, które pochodziły z rezerwy celowej budżetu państwa, budżetu wojewody podkarpackiego, budżetu województwa podkarpackiego, wpłat z firm ubezpieczeniowych, jednostek samorządu terytorialnego i innych źródeł, w tym WFOŚiGW w Rzeszowie, zakupiono i przekazano do eksploatacji jednostkom organizacyjnym PSP województwa podkarpackiego między innymi: 1 średni samochód ratowniczo-gaśniczy, 2 samochody specjalne do przewozu grup ratowniczych, 2 samochody specjalne operacyjne, 1 quad z przyczepą, 60 szt. specjalistycznego sprzętu (sprężarki do ładowania butli, zestawy hydrauliczne do narzędzi ratowniczych, przenośne defibrylatory AED, kamery termowizyjne, zbiorniki przenośne na paliwo, sprzęt poszukiwawczy, zasysacze liniowe, pompy do wody zanieczyszczonej, sprzęt informatyczny).

Kolejnym bardzo dużym wsparciem dla jednostek organizacyjnych PSP z Podkarpacia był w ubiegłym roku zakup pojazdów i sprzętu specjalistycznego ze środków UE za łączną kwotę 32 mln 288 tys. zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. W ramach tych programów zakupiono: 16 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 11 lekkich samochodów rozpoznawczo-ratowniczych, 4 lekkie samochody specjalne do przewozu ratowników, 3 średnie samochody ratownictwa chemicznego, 3 kontenery specjalne, 2 lekkie samochody ratownictwa wodnego, 2 samochody zaopatrzeniowe z żurawiem, 2 przyczepy do przewozu kontenerów, 2 transportery – amfibijne pojazdy gąsienicowe z przyczepą, 2 pojazdy czterokołowe typu quad, 2 przewoźne agregaty prądotwórcze na przyczepie (o mocy 100kVA i 45 kVA), 1 samochód gaśniczy – autocysterna ze zbiornikiem na wodę, 1 autobus do przewozu ratowników, 1 lekki samochód ratownictwa wysokościowego, 1 samochód specjalny – nośnik kontenerowy, 1 samochód specjalny ze zdalnym detektorem chmury substancji niebezpiecznych do szybkiej oceny ryzyka, 1 komorę dymową wraz z wyposażeniem.

Zofia Sumara

Kancelaria Zarządu UMWP
fot. mł. bryg. Marcin Betleja
KW PSP Rzeszów

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego