Otwórz/zamknij mapę strony

Uroczyste obchody 97. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w RzeszowieZłożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową ZS „Strzelec” na budynku PKO BP przy ul. 3 Maja rozpoczęto drugi dzień rzeszowskich obchodów 97. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Podczas uroczystej mszy św. w kościele Świętego Krzyża pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, ślubowanie złożyły „Orlęta” - dzieci i młodzież z Tyczyna, Bratkowic, Wólki Podleśnej i Rzeszowa. Rotę przyrzeczenia „Orląt” odczytał Robert Zapart - przedstawiciel Fundacji AK z Londynu.

Dalsza część obchodów odbyła się przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu Farnym. W uroczystości wziął udział m.in. bratanek płk. Lisa-Kuli - Leopold Kula, Jan Józef Kasprzyk - zastępca szefa  Urzędu  ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, posłowie i senatorowie. Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentowała wicemarszałek Maria Kurowska. Na ręce organizatorów przekazała list od marszałka Władysława Ortyla.

- Spotkaliśmy się przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, aby oddać hołd wielkiemu patriocie, człowiekowi, dla którego Ojczyzna była najważniejszą wartością. To wielka postać, która zapisała się nie tylko w historii naszego regionu, ale także kraju. Jego pełna oddania postawa, zaangażowanie w sprawy wolnej Polski, hart ducha, wielka dojrzałość pomimo młodego wieku, a przy tym życzliwość wobec innych ludzi, sprawiły, że Leopold Lis-Kula cieszył się powszechnym autorytetem i szacunkiem - napisał w liście do uczestników uroczystości marszałek Ortyl.

Podczas uroczystości grupa ponad 400 dziewcząt i chłopców z Jednostek Strzeleckich z niemal całego Podkarpacia, a także z Małopolski i Lwowa złożyła przyrzeczenia na sztandar, ufundowany przez Armię Krajową w Londynie. Rotę przyrzeczenia odczytał bratanek pułkownika Lisa-Kuli - Leopold Kula. Odczytano także decyzję prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadaniu I stopnia oficerskiego żołnierzom rezerwy oraz nadaniu Gwiazdy Afganistanu za nienaganną służbę w polskich kontyngentach poza granicami państwa oraz odznaczono żołnierzy medalami Pro Patria.

W uroczystościach 97. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa Kuli brała udział kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Obecne były historyczne sztandary Związku Strzeleckiego Przemyśl z roku 1914, Związku Strzeleckiego Leżajsk z roku 1927, sztandary AK z Rzeszowa i Lubaczowa, oraz sztandar Legionistów Polskich i Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny przywiezione z Krakowa. Obecne były także poczty sztandarowe policji, straży pożarnej, instytucji i organizacji, związanych z płk. Leopoldem Lisem-Kulą. Uroczystości zakończył apel pamięci, salwa honorowa, pokaz sprawności młodzieży strzeleckiej oraz defilada pododdziałów. Pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Foto Izabela Fac

Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego