Otwórz/zamknij mapę strony

160530 sesjaPodział dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przez zabytkach z terenu Podkarpacia, dyskusja o realizacji inwestycji drogowych w ramach programów unijnych, wyrażenie zgody na podpisanie aneksu dotyczącego współpracy międzynarodowej przy budowie korytarza transportowego Via Carpatia – to zaledwie kilka kwestii, którym radni województwa poświęcili czas podczas sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego 30 maja.

Duże zainteresowanie radnych wzbudziła przedstawiona podczas obrad informacja, poświęcona przygotowaniu i realizacji inwestycji na drogach wojewódzkich regionu. Chodzi o projekty, które mają być współfinasowane w ramach RPO WP 2014-2020, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, Interreg Polska - Słowacja 2014-2020 oraz Interreg Polska-Ukraina 2014-2020. Do tej pory w ramach nowego RPO WP podpisane zostały umowy z wykonawcami 4 inwestycji drogowych. Są to budowa obwodnicy Kolbuszowej i Weryni, łącznika autostrady A4 węzeł Przeworsk do drogi krajowej 94, przebudowa  drogi wojewódzkiej pomiędzy Sieniawą a Gorliczyną oraz budowa  obwodnicy Oleszyc i Cieszanowa. Łączna kwota tych projektów sięga prawie 110 ml złotych.

Kolejne cztery zadania, o wartości prawie 70 mln zł czekają na podpisanie umów z wykonawcami inwestycji. Następne 7 przetargów na zadania o łącznej wartości 242 mln złotych czeka na wejście w życie zmian w Prawie Zamówień Publicznych.

Robimy wszystko, aby rezerwa wykonania, która jest niezbędna, aby zwiększyć kwotę na rożne inwestycje na potrzeby województwa stała się faktem. Między innymi temu służą i powinny służyć duże projekty dotyczące spraw przeciwpowodziowych, kolejowych, drogowych, także grupa przedsiębiorców jest tu ważnym odbiorcą środków. Pomimo poślizgu z nowelizacją Prawa Zamówień Publicznych robimy wszystko, aby ten czas maja 2018 mógł być dla nas czasem dobrych wiadomości, że poziom wydatkowania do uzyskania rezerwy osiągniemy. Bardzo nam na tych dodatkowych środkach zależy – mówił dziennikarzom w sejmikowych kuluarach marszałek Władysław Ortyl.

Aż 113 różnych prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach w różnych częściach regionu wsparli z budżetu województwa radni. Na ten cel samorząd przekazał w 2016 roku prawie 3,5 mln złotych. W poprzednim roku na prace konserwatorskie samorząd województwa wydatkował 3 mln złotych.

Nie jest to zadanie własne samorządu, ale staramy się o przekazanie środków, które pomogą zachować nasze dziedzictwo – mówił podczas sesji wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

W sejmikowych kuluarach nie zabrakło tematu polskiej reprezentacji, która przygotowuje się w Arłamowie do Euro 2016. Marszałek Władysław Ortyl, który z bliska obserwował w Arłamowie gotowość polskich piłkarzy do rozgrywek, wysoko ocenia możliwości narodowej drużyny. Zdecydował się nawet na przyjęcie honorowego zakładu ze strony redaktor Moniki Domino z Radia Rzeszów – obstawiając jako pewnik, że polska reprezentacja na turnieju pokaże świetną grę i z pewnością wyjdzie ze swojej grupy.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Foto Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego